V kávovém světě se uznávají jen dvě varianty cappuccina – tradiční a moderní (té se také říká seattle style). V té první je na horkém mléce usazena přibližně dvoucentimetrová hutná mléčná pěna.
Nicméně stále častěji potkáte druhou jmenovanou. V té namísto dvou oddělených mléčných složek objevíte pouze mikropěnu, která je více provázaná s mlékem. Takové cappuccino zanechává po napití příjemný, až sametový pocit v ústech. A na to se teď zaměříme.
No vážně, jinak to prostě není cappuccino. Nebudeme se tu ale víc rozepisovat. Espresso je totiž vrcholná baristická disciplína. A zároveň naprostý základ. Takže pokud ho neumíte, prostudujte si článek o přípravě espressa. Jen vyměňte espresso šálek za větší.
Aby bylo cappuccino dokonale jemné, musí vzniknout mikropěna. I tomu už jsme se podívali na zub v článku o šlehání mléka.
Našlehanou mikropěnu pomalu přelejte do šálku s kávou. Začněte od středu a postupně se přemisťujte ke hraně. Když skončíte, tak by měla být mikropěna perfektně zarovnaná s okrajem. Žádné čepice ani bubliny.
My víme, my víme. Sem tam někdo popráší cappuccino skořicí, další třeba kakaem. Ale není to škoda? Dobře připravená (a vybraná) káva tohle vůbec nepotřebuje. Chuťově totiž má dost co nabídnout sama o sobě.
Radši zkuste latte art – tedy malování vléváním mléka do kávy.
Jak se káva pěstuje, zpracovává a praží?
Jak si vybrat kávu, aby vám chutnala?
Jak kávu skladovat, mlít a na co si dát pozor?
Od french pressu až po ledovou kávu