Melte ji vždycky těsně před přípravou, aby zbytečně nepřicházela o chuť a aroma. Na jeden litr vody přijde 60 až 75 gramů namleté kávy.
S hrubostí klidně experimentujte. Jestli ale začínáte a netušíte, vydejte se zlatou střední cestou. Namletá káva by tak měla strukturou připomínat hrubý písek. A příště případně hrubost mletí upravíte.
Pamatujte, že čím jemněji namletá káva je, tím výraznější hořkost i chuť. A naopak.
V konvici přiveďte vodu k varu a hned ji nalijte do spodní baňky. Ale trochu vody si nechte na propláchnutí filtru. Zbavíte ho tím papírového aroma. A věřte, že to v kávě vážně cítit nechcete.
Pod spodní baňkou s vodou zapalte plamen. Do horního dílu umístěte propláchnutý filtr. Sestavte vakuum pot a čekejte. Z vody se pomalu začne tvořit pára, která vystoupá do horní nádobky. A to je vaše chvíle.
Když je skoro všechna voda v horní nádobě, nasypte do ní kávu. Po celou dobu extrakce kávu lehce promíchávejte.
Po minutě až dvou vypněte kahan. Díky vzniklému podtlaku voda z horní nádoby začne protékat skrz filtr. Pěkně zpátky dolů.
A vychutnávejte.
Experimentujte. Nedržte se dogmaticky čísel a uvedených hodnot. Je to zkrátka jen doporučení, tzv. „best practice“. Různým kávám budou slušet různé postupy. Hrubost mletí, délka extrakce i samotné míchání kávy můžou hrát roli. A navíc máme každý jiné chutě. Prostě se nebojte zkoušet. Ať najdete to, co sedne právě vám.
Tuhle radu najdete v našich článcích často. Má to jeden jediný důvod – dává totiž smysl. A právě díky ní si vás ta vaše milovaná káva najde.
Jak se káva pěstuje, zpracovává a praží?
Jak si vybrat kávu, aby vám chutnala?
Jak kávu skladovat, mlít a na co si dát pozor?
Jak si udělat espresso, cappuccino nebo caffè latte?