Ledové kávy bez alkoholu
Ostřejší s alkoholem
… máme pro vás pár tipů. Abyste se nejen osvěžili, ale fakt si pochutnali. Navíc některé naše rady (samozřejmě dobře míněné, i když možná nevyžádané) využijete i při vaření. Prostě kdykoliv, kdy se přiblížíte ke kuchyni.
Jestli chcete lahodnou boloňskou, nelejte do ní krabicák. A podobně to u funguje i u kávových drinků. Proto raději sáhněte nejen po čerstvě pražené kávě, ale dejte si záležet i na výběru ostatních ingrediencí. Do drinku jich většinou potřebujete jen pár – takže tam jakýkoliv nedostatek prostě bude cítit.
Recepty jsou od toho, aby se porušovaly. Nebo tak nějak se to říká, ne? Proto se nebojte zkoušet, upravovat a měnit. Řiďte se hlavně svými chuťovými pohárky. Tam nasypte víc cukru, tady uberte alkohol nebo přidejte ještě trochu koření.
U pečení se sice měnit poměry většinou nevyplácí. Ale u drinků nebo sporáku to vůbec nevadí. Právě naopak.
Nemusíte s shakerem v ruce strávit mládí, na druhou stranu ale zbytečně nechvátejte. Nakonec se vám ten čas vrátí v chuti. A počkat si pár hodin na cold brew může být rozhodující. Během dlouhé macerace ve studené vodě totiž z kávy vytáhnete rozdílné tóny. Výsledný šálek je čistší, sladší a méně kyselý. Zato pořád silný, i když bez výrazné hořkosti.
Tip: S VacOne™ uděláte cold brew za rekordní 4 minuty. Při zachování všech chuťových benefitů klasické kávy za studena.
Jestli vás baví štiplavější chutě, jste tu správně. Ledovou kávu trochu okořeníme – skořice a hřebíček totiž nepatří jen podzimu. V kombinaci s ledovou kávou a pomerančovou kůrou zaručí, že se orosí jen vaše sklenice.
Do shakeru hoďte pár kostek ledu, přilijte kávu a nasypte koření s pomerančovou kůrou. Lehce protřepejte a přidejte zbytek. Na míchání si dejte záležet – ať je drink fakt krémový. Nakonec do sklenice přidejte ještě čerstvý led a zalijte.
TIP: Slaďte postupně, ať to nepřepálíte. Recept navíc můžete zkusit bez smetany, nebo ji nahradit rostlinnými alternativami.
Občas není na škodu být kyselý jako citron. Zvlášť, když se to naředí kvalitním tonicem a porcí ledové kávy. To se pak ani člověk nezlobí a naopak si to užívá. Obzvlášť, když je venku na padnutí.
Do shakeru nalijte kávu, čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a med. Zavřete a třepejte. James Bond věděl, co dělá – protřepáním se lépe propojí všechny chutě a drink krásně napění. Citronová šťáva se navíc špatně smíchává s jinými tekutinami. Takže třepání to jistí.
Vysokou sklenici naplňte do půlky ledem, nalijte vychlazený tonic a až nakonec kávovou směs z shakeru.
Tip: Pro tyhle drinky jsou skvělé ledové kávové kostky. Prostě udělejte svoje oblíbené kafe a dejte ho zamrazit. Chuť se pak nenaředí rozpuštěným ledem.
Tradiční způsob je jedinečný a vlastně docela relaxující. Pozorujete, jak vám postupně prokapává káva na dno sklenice. Kromě času (a trpělivosti) na něj ale potřebujete taky speciální phin filtr. Zkusit to ale můžete doma i jinak. Základ zůstává – silná káva s plným tělem a sladké kondenzované mléko.
Do sklenice dejte pár kostek ledu a přilijte kondenzované mléko. Nakonec pomalu zalijte připravenou horkou kávou.
Tip: Jestli se chceme přiblížit původnímu postupu co nejvíc, určitě si připravte kávu ve french pressu (jen dejte o něco víc kávy než normálně). Stejně jako phin filtr obsahuje kovové sítko a nechává tak kávě dostatek času pro extrakci. Navíc v ní zůstanou všechny oleje a výsledkem je plné, krémové tělo.
Sladký, osvěžující a extrémně jednoduchý. Všechno, co člověk po drinku v létě chce. Svěžest mu dodává nejen ledová káva, ale taky bazalka. Ta totiž nepatří jen do těstovin nebo na pizzu.
Do shakeru všechno nalijte a pořádně promíchejte. Případně vezměte metličku a pořádně vyšlehejte. Je potřeba směs nadýchat – aby byla dokonale krémová. Když je hotovo, stačí přelít do sklenice s ledem a přidat pár lístků čerstvé bazalky.
Vaječňák nemusí skončit v zadu ve špajzce hned, co odstrojíme vánoční stromeček. Když se totiž přidá do kafe na ledu, obstojí i ve vedrech. Jen se to nesmí přehnat s množstvím, samozřejmě. Oproti klasickému alžíru do něj totiž navíc kápneme trošku brandy.
V shakeru smíchejte espresso, muškátový oříšek a brandy. Pořádně protřepejte a vylijte do vysoké sklenice s ledem. Nakonec přidejte vychlazený vaječňák. Nebojte se poměry upravovat – přece jen je každý vaječňák jiný. Pokud by byl drink moc silný, klidně přilijte trochu mléka.
Tip: Brandy vyměňte za oblíbený rum nebo třeba jemnější whiskey. A jestli to máte radši střídmější, úplně další alkohol vynechte.
Drink, který klame názvem – neobsahuje totiž vermut ani gin. Pochází z shakeru proslulého barmana Dick Bradsella, který se rozhodl vylepšit klasický koktejl Black Russian. A nesáhl po ničem jiném než shotu kvalitního espressa.
Připravte si čerstvé espresso a ještě horké ho přilijte do shakeru s ledem. Přidejte vodku a kávový likér. Pořádně protřepejte a přelijte do sklenice na martini. Dávete pozor, aby vám do sklenice nespadl žádný led. Tenhle drink se totiž podává bez něj – osvěží ale i tak.
Klasický espresso tonic dneska potkáme na každém rohu. Když ho ale okořeníme kapkou ginu a limetky, dostane drink úplně jiné grády. Což na konci těžkého letního dne to určitě oceníte.
Limetku nakrájejte na měsíčky a hoďte do sklenice. Přisypte špetku soli a cukru, pak celé to lehce promačkejte. Ať se z limetky uvolní šťáva. Přidejte pár kostek ledu a postupně nalijte ton, gin a úplně nakonec cold brew.