Moka kávovar, moka konvička, mocca, moka. A perkolátor? Zmatek v názvosloví mají známí foodblogeři i mnohé e-shopy. Jak je to správně? Moka konvička a perkolátor jsou každý něco jiného. Oba přístroje patří mezi „manuální“ kávovary a v obou připravíte výbornou kávu. V každém ale úplně jinak.
V moka konvičce probíhá příprava kávy pod tlakem, hlavní roli hraje horká pára. Pro názornost přirovnejme moka konvičku k tlakovému hrnci, kde si na místě bezpečnostního ventilu představte vestavěný filtr s kávou. Když uvnitř hrnce stoupne tlak nad únosnou mez, začnou pára a vroucí voda stříkat skrze ventil ven. Zatímco v případě tlakového hrnce stříká nekontrolovatelně, v moka konvičce se přefiltrovaná káva zachytí do oddělené horní nádobky.
Perkolátor? Základní rozdíl oproti moka konvičce je ten, že voda přes namletou kávu neprochází pod tlakem. Voda volně cirkuluje (viz obrázek) celým prostorem uzavřené nádoby - nejprve pára vystoupá vzhůru skrze filtr s kávou, nad ním se ochladí a v podobě přefiltrované kávy steče dolů, odkud se po zahřátí opět vydává v podobě páry nahoru. Již hotová káva přitom zůstává stále ve stejné nádobě.
Pro úplnost dodejme, že postupem času vznikly i perkolátory, v nichž voda necirkuluje - prochází přes kávu pouze jednou a steče do oddělené komory. Stále však platí, že přes kávu prochází shora dolů, bez součinnosti tlaku.
Ve zkratce - v perkolátoru se káva připravuje bez použití tlaku jako v dripperu a louhuje se několikrát, zatímco v moka konvičce projde pára kávovým filtrem pouze jednou. A pod tlakem. Rozdíl poznáte už s prvním douškem, káva z perkolátoru je drsnější na jazyku a více hořká.
První předchůdci perkolátoru se objevili už na konci 18. století, kdy anglo-americký vědec a voják Benjamin Thompson hledal, kterak v poli svým mužům připravit kávu. Čaj nesnášel. Za své zásluhy na poli kávy i poli vojenském byl nakonec povýšen v roce 1791 na hraběte Římské říše.
19. století přineslo postupně několik dílčích vylepšení Thompsonova kávovaru, aby pak v roce 1889 americký farmář Hanson Goodrich přišel s prototypem přístroje, který s minimálními obměnami vydržel dodnes a který jako první využíval cirkulaci horké vody skrz kávový filtr.
Historie moka konvičky? Jejím konstruktérem byl v roce 1933 italský inženýr Alfonso Bialetti, podle kterého se někdy moka konvičkám říká také bialetky. A zatímco obliba perkolátoru postupně vyhasíná, obliba moka konviček celosvětově roste. I u nás.
Malé vědecké okénko na konec - „perkolace“ označuje průchod rozpouštědla (v našem případě vody) skrze propustnou látku (kávu) za účelem jejího rozpuštění (extrakce - složky kávy nesoucí chuť, vůni, barvu, ...). Dá se tak říci, že ačkoli perkolátor je jasně definovaný přístroj, perkolace probíhá při všech způsobech přípravy kávy, kde je káva ve filtru - tedy např. i při přípravě espressa z pákového i automatického kávovaru.